Monday, 7 September 2020

Tomasz Pospieszny: Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce [Maria Skłodowska-Curie: In love with science]. Warszawa: Wydawnictwo Po godzinach 2020. ISBN: 978-83-66546-11-0


Wideopremiera: https://youtu.be/0jqj2nM1FYo

„Maria zawsze cierpiała skrycie nad tym, iż świat chce ją widzieć inną niż ona jest w istocie. Jednocześnie zawsze starała się ukryć swoje problemy i swoją wrażliwość przed ludźmi nienależącymi do jej najbliższego kręgu.
Tomasz Pospieszny, od dzieciństwa zafascynowany postacią wielkiej uczonej, z wielką atencją, ale również z dbałością o wiarygodne udokumentowanie każdej informacji, pozwala wejrzeć czytelnikom w tę sferę jej życia. Jednocześnie, posiadając kompetencje w zakresie nauk ścisłych, w sposób przystępny opisuje znaczenie i miejsce odkryć i osiągnięć Marii Skłodowskiej-Curie na tle innych badań oraz stanu wiedzy jej współczesnych. To stanowi o szczególnych walorach tej książki” – dr inż. Piotr Chrząstowski, prawnuk Józefa Skłodowskiego.
„Wielowymiarowy, nie hagiograficzny ani nadmiernie krytyczny, ale prawdziwy portret tej niezwykłej kobiety. Ten obraz kreślony jest przez autora z pewnym emocjonalnym zaangażowaniem, gdyż Maria Skłodowska-Curie fascynowała go od szkolnych lat i cały czas pozostaje on wierny swojej fascynacji. Autor posiada również w swym pisarstwie zdolność do naukowego i krytycznego spojrzenia na zjawiska badawcze i odkrycia naukowe oraz opisywania emocjonalnych doznań wielkich ludzi nauki. Dlatego jego książka, wzbogacona licznymi fotografiami, jest lekturą, która sprawia zainteresowanemu czytelnikowi satysfakcję intelektualną i emocjonalną” – dr Stanisław Galant.
„Maria Skłodowska-Curie – mądrość, serce, diamentowy charakter... Tomasz Pospieszny odkrywca zakamarków Jej umysłu, serca i duszy Nigdy wcześniej Maria Skłodowska-Curie nie była mi tak bliska, jak po przeczytaniu książki Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce” – prof. dr hab. Bogumił Brycki, Zakład Produktów Bioaktywnych, Wydział Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

No comments:

Post a Comment

hybrid event: Mikołaj Getka-Kenig: Muzeum jako placówka naukowa

 hybrid event: Mikołaj Getka-Kenig: Muzeum jako placówka naukowa – problem polskiej polityki kulturalnej przełomu lat 40-tych i 50-tych XX w...